POLONYA'DAN EFSANE BİR LEZZET KARPATKA PASTASI 💯 Polish Carpathian Cake Recipe 😋

0Merhaba arkadaşlar, bu videomda sizlere dünyaya nam salmış Polonya pastası Karpatka Pastası tarifini en orijinal halde veriyorum. Pişerken üzerinde oluşan kabarık şekillerden olsa gerek adını Karpat Dağlarından 🌄alan bu efsane lezzeti hepiniz evdeki malzemelerle kolaylıkla yapıp, önce kendinize bir kıyak geçip sonra da belki şarkıdaki gibi sevgilinize ikram ederken ‘adını dağlara yazamadım yarim ama, sana adını dağlardan alan bir pasta yaptım diriririm’ deyip onu mutluluktan çılgına döndürebilirsiniz. Videoyu keyifle izlerken mutfağın sesini dinlemek için sesi sonuna dek açmayı unutma. 💯👏😉👌

MALZEMELER
KEK İÇİN
a) Su 100 ml. 1/2 su bardağı.
b) Teremyağ 40 g. 2 dolu yemek kaşığı.
c) Tuz 1 g. 1 çay kaşığı.
d) Un 70 g. Yarım su bardağından 1 parmak fazla.
e) Bütün yumurta 2 adet.

Kalıp Boyutu 15 cm.

KREMA İÇİN
a) Bütün yumurta 1 adet.
b) Toz şeker 60 gr. 3/1 su bardağı.
c) Mısır nişastası 25 g. 2 yemek kaşığı.
d) Süt 300 ml. 1,5 su bardağı.
e) Vanilya özü 1 kahve kaşığı.
f) Tuzsuz tereyağı 100 g. 6 dolu yemek kaşığı.

YAPILIŞI

KEK
a) Su, teremyağ ve tuzu bir kaba alıp kaynat, daha sonra ocağın altını kıs ve unu ilave et, karıştırarak güzelce pişir ve un kalmamasına dikkat et.
b) Piştikten sonra ocağı kapa ve 4-5 dk çevirerek 60 dereceye kadar soğut. Daha sonra yumurtaları teker teker ilave ederek güzelce videodaki pürüzsüz kıvamı alana dek karıştır.
c) Sonra karışımı 2 ye böl ve 15 cm kalıba alıp önceden 200 dereceye ısıtılmış fırında 15-20 dakika arası pişir ve kekleri soğut.

KREMA
a) Yumurtayı ve şekeri bir kaba alıp karıştır sonra nişastayı eleyerek ekle ve güzelce karıştırdıktan sonra sütü yavaş yavaş ilave ederek karıştır, sonra ocağa alıp kısık ateşte sürekli karıştırarak kıvam almasını sağla.
b) Kıvam aldıktan sonra vanilya özütünü ekleyip bir iki tur çevir ve ocaktan al. Üzerini streç film ile kapayarak kabuklanmasını engelle ve oda sıcaklığında soğut.
c) 100 g tereyağını mikserle çırparak kabart. Soğuyan kremadan azar azar ilave ederek karıştır ve güzel bir karışım elde et.
d) Videodaki gibi pastayı kalıbın içine yap, üzerini kapa ve 2 saat buzdolabında kremanın kendine gelip güzelce soğumasını sağla. Soğuduktan sonra kalıptan çıkarıp üzerine pudra şekeri serp ve servis yap. Dilersen üzerine ahududu reçeli dökebilirsin. Afiyet olsun❗

ENGLISH
Hello guys, in this video, I give you the recipe for the famous Polish cake Karpatka Cake in the most original form. This legendary flavor, which is named after the Carpathian Mountains, probably from the fluffy shapes formed on it while cooking, while all of you can easily make it with the ingredients at home and then give yourself a good taste . Don’t forget to turn up the volume to hear the sound of the kitchen while enjoying the video. 💯👏😉👌

MATERIALS
FOR CAKE
a) 100 ml of water. 1/2 cup.
b) Teremyağ 40 g. 2 full tablespoons.
c) Salt 1 g. 1 teaspoon.
d) Flour 70 g. 1 finger more than half a glass of water.
e) 2 whole eggs.

Mold Size 15 cm.

FOR CREAM
a) Whole egg 1 piece.
b) Granulated sugar 60 gr. 3/1 cup.
c) Corn starch 25 g. 2 tablespoons.
d) Milk 300 ml. 1.5 cups.
e) Vanilla extract 1 coffee spoon.
f) Unsalted butter 100 g. 6 full tablespoons.

FABRICATION

CAKE
a) Boil water, butter and salt in a bowl, then reduce the heat and add flour, stir and cook well, and make sure that there is no flour left.
b) After cooking, turn off the stove and turn it for 4-5 minutes to cool it to 60 degrees. Then add the eggs one by one and mix well until you get the smooth consistency shown in the video.
c) Then divide the mixture into 2, place it in a 15 cm mold and bake in the oven preheated to 200 degrees for 15-20 minutes and cool the cakes.

CREAM
a) Put the egg and sugar in a bowl and mix, then add the starch by sieving it and mix it well, then add the milk slowly, then put it on the stove and stir it continuously over low heat to get the consistency.
b) After thickening, add the vanilla extract, turn it for a couple of turns and remove from the stove. Cover it with stretch film to prevent it from crusting and cool at room temperature.
c) Whisk 100 g butter with a mixer to rise. Add the cooled cream little by little and mix and get a nice mixture.
d) Put the cake into the mold as in the video, cover and let the cream cool down well in the refrigerator for 2 hours. After it cools, take it out of the mold, sprinkle powdered sugar on it and serve. If you wish, you can pour raspberry jam on it. Enjoy!

#mutluluktabakta
#asmr
#carpathiancake
#karpatka
#karpat
#karpatpastası
#karpatkapastası
#dessert
#bake
#pastry

source

Leave A Reply

Your email address will not be published.